back

Doğru POS Sistemi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

by OmniChannelExpert for POS
Doğru POS Sistemi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

Doğru POS Sistemi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

  1. İşletmenizin İhtiyaçlarını Belirleyin.

Şirketinize özel ihtiyaç analizi yapmak, bir POS cihazından beklediğiniz işlevleri ve hizmetleri belirlemek, satın alma sürecinizin ilk adımı olmalıdır. Piyasada farklı yeteneklere sahip çok çeşitli POS sistemleri bulunsa da, sizin için en doğru olanı belirlemeniz ve işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunde bir tercih yapmanız gerekmektedir.

Mevcut bir POS sisteminiz var ve onu yükseltmeyi mi düşünüyorsunuz? Kullandığınız sistemin eksik özelliklerini tanımlayın ve yaşadığınız sıkıntıları not edin.

İşletmenizde hantal işleyen yapılar mı var? Bunların bir listesini çıkarın ve listeyi hazırlarken çalışanlarınızın fikirlerini almayı da ihmal etmeyin. Çünkü çalışanlar, sistemdeki gerçek aksaklıkları belirleyebilir ve sorunu doğru şekilde açıklayabilirler.

  1. Gerekli Donanımların Listesini Çıkarın.

Bu aşamada POS sisteminize ne gibi teknik altyapıların gerektiği olduğu konusunda konuşacağız. Bazı POS sistemleri mevcut donanımınızla çalışmaya devam ederken, bazı sistemler, haricî donanımlara, bazıları ise yalnızca bir iPad yada bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyuyor olabilir. Hangi sistem size daha uygun olacaktır?

İhtiyaç duyacağınız donanımların bir listesini çıkarın. Her bir donanımın sayısı ve ölçülerini doğru bir şekilde not ettiğinizden emin olun.

Belki de elinizdeki POS sisteminde çalışan bir takım donanımlar, yeni satın alacağınız sistemle uyumlu bir şekilde çalışacaktır. Mevcut sisteminizde kullandığınız haricî donanımların marka ve modellerini listeleyerek yeni alacağınız POS sistemiyle uyumluluğunu satış uzmanına sorabilir yada internet ortamında kendi başına inceleyebilirsiniz.

  1. Bütçenizi Belirleyin.

POS sistemlerinin maliyeti, işletmenizin büyüklüğüne (mağaza sayısı, müşteriler, ürünler ve kayıtlar vb.) ve talep ettiğiniz özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Geleneksel masaüstü tabanlı yazılmlarda, tek bir kullanıcı için yazılım lisansı 1.200 $ ile 2.500 $ arasındadır.

Modern bulut tabanlı POS sistemleri için fiyatlar, temel bir sistem için ücretsiz, işletmenizin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak ayda 50 – 200 $ arasında değişiklik gösterebilir.

Tek seferlik bir lisanslama ücretiyle mi, yoksa tekrar eden bir Software As a Service (SaaS) modeli ile mi yolunuza devam edeceğiniz ile ilgili karar, işinizin niteliğine ve finansal durumunuza bağlı olacaktır. Lisans ücreti sizi tekrarlayan ödemeler yapma zorunluluğundan kurtarabilir, ancak genellikle uzun vadeli bir sözleşme gerektirecektir ve SaaS sistemleri gibi esnek bir yapı sunmayacaktır. Öte yandan bir SaaS modeli, büyümekte olan ve/veya sürekli değişen işletmeler için, istenildiğinde güncellenebilen, eski sürüme geçirilebilen yada istenildiği zaman iptal ettirilebilen, daha ölçeklenebilir bir çözüm sunmaktadır.

  1. Marketteki POS Sistemlerini Karşılaştırın.

İlginizi çeken ve satın almayı düşündüğünüz POS sistemlerini sizden önce kullanmış olan perakendecilerin ürünler hakkında yaptıkları yorumlara göz atın. Sizinle aynı sektörde olan ve POS sistemini benzer şekilde kullanan bir perakendeciden alacağınız geri bildirim, doğru sistemi tercih etmeniz konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

Öte yandan, POS sistemlerini satan firmaları arayarak, ürün ve hizmetleri hakkında aklınıza takılan soruları sormalısınız.

  1. POS Sistemlerini Çalışırken Gözlemleyin.

Bu aşamaya kadar yapmış olduğunuz araştırmalarda, satın almayı düşündüğünüz sistemin ne olduğunu yazılı olarak okudunuz ve öğrendiniz. Şimdi, bu sistemleri çalışırken görmeniz gerek. Yerel satıcıyla görüşerek, işletmenize kurmayı düşündüğünüz sistemi denemek istediğinizi belirtin ve nasıl çalıştığını canlı olarak izleyin. POS sisteminin işlevselliği, kullanılan arayüzün basitliği ve kullanıcı dostu olması dikkat etmeniz gereken başlıklar olacaktır.

  1. POS Sistemi Kurulumunu Doğru Bir Şekilde Yapın.

Hangi POS sistemini alacağınıza karar verdiniz ve alışverişinizi tamamladınız. Şimdi gerekli bütün yazılım ve donanım araçları önünüzde duruyor ve sistemi kurup, çalışmasını tes etmeniz gerekiyor.

POS sisteminin kurulum süreci, kuracağınız sistemin boyutuna ve işletmenizin gerekliliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Satıcının, kurulum için gerekli bilgilendirmeyi içeren yönergeleri eksiksiz bir şekilde size ulaştırmış olması gerekir. Bir sorunla karşılaşmanız durumunda, satıcıyla iletişime geçmeli ve sorunu nasıl çözeceğinizi sormalısınız. Bu nedenle, satın alma işleminde satıcının destek saatlerini öğrenmeyi unutmayın.

  1. POS Sisteminizin Nimetlerinden Sonuna Kadar Yararlanın.

Yeni POS sisteminizi kurduktan sonra sıra, ondan en verimli şekilde yararlanmanın yollarını bulmaya gelir. POS sisteminizin işlevselliğini arttıracak, yazılımlar, donanımlar, eklentiler ve uygulamaları araştırmayı unutmayın.

POS sistemini satın aldığınız kişiyi bir satıcıdan ziyade bir servis sağlayıcının olarak görmeniz oldukça önemlidir. Onlarla iyi ve uzun soluklu bir ilişki kurmanız durumunda, onların uzmanlığından faydalanarak işinizi ve uzmanlığınızı geliştirmeniz mümkün olacaktır.

Onlarla yalnızca teknik destek amaçlı iletişime geçmenin yanında, müşterilerine sundukları ücretsiz kaynakları, eğitim ve/veya seminerleri sorarak, satın aldığınız sistem hakkında kapsamlı bilgi edinmenin farklı yollarını öğrenmeniz de mümkündür.

İlgili Yazılar

2017’yi Perakende İşletmenizin En İyi Yılı Yapacak 7 İpucu – Bölüm 3
Prev post 2017’yi Perakende İşletmenizin En İyi Yılı Yapacak 7 İpucu – Bölüm 3

Takvimli Ajanda Kullanmaya Başlayın. Plansızlık ve organizasyon eksikliği perakendecilerin başlıca problemlerinden birisidir. Günler hızla geçerken,…

Tatil Dönemlerinde Son Dakika Müşterilerinizi Etkilemek İçin Kullanabileceğiniz 10 İpucu
Next post Tatil Dönemlerinde Son Dakika Müşterilerinizi Etkilemek İçin Kullanabileceğiniz 10 İpucu

Tatil dönemlerinde alışveriş telaşı birkaç hafta öncesinden başlar. Deneyimli müşteriler tatil alışverişlerini planlayarak işlerini son…